• fcbk

Achievements

Zion Matriculation Higher Secondary School has always been at the forefront when it comes to excellence in academics. Our school has a distinguished record of producing 100% results, every year. Under the guidance of Dr.N.Vijayan, the teachers and the students have continued to prove their mettle, in the board examinations by getting state ranks, and centums in several subjects. Some of the achievements by the students are listed below.

one

Honourable Chief Minister honours N.L.Dinesh, Std X.Overall state 2nd rank (489/500) for the academic year 2008-2009.

two

Honourable Chief Minister honours R. Aarthi – Std X, State II Rank holder (492/500) for the academic year 2010 – 11

three

Honourable Chief Minister honours A.S.Nivedhitha, Std XII.Overall State 3rd rank (1187/1200) for the academic year 2012-13.

four

Honourable Chief Minister honours D.Flave Sheenu, Std XII. Overall State 1st in Non OC Category (1185/1200) for the academic year 2012-13

five

Honourable Chief Minister honours M. Sai Roshni, Std X. Overall State 3rd rank and District 2nd rank (496/500) for the academic year 2012-13.

six

Honourable Chief Minister honours R. Olviya Evangelin, Std X. State 3rd rank and District 2nd rank (496/500) for the academic year 2012-13.

seven

Honourable Education minister honours P.Shwathi – Std X, State 3rd rank & District 2nd rank for the academic year 2014 – 2015

eight

Honourable Education minister honours N.L. Dhanushya – Std X, State 3rd rank & District 2nd rank for the academic year 2014 – 2015

nine

Honourable Education minister honours, R.Gayathri- Std X, State 3rd rank & District 2nd rank for the academic year 2014 – 2015

ten

Honourable Ministers Honour J.Jaslin Jenisha for State 1st Rank in X Std Board Examination (499/500) for the academic year 2015 – 2016

leven

Collector Honours our students, M. Lavanya (1187/1200), Tamil (199/200) State Rank , District 1st Rank, S. Sujitha (1186/1200) District 2nd Rank & S.S. Lakshmi Bharathi(1185/1200) District 3rd Rank for the academic year 2014-15.

twelf

Collector Honours our students, M. Hudson Hosea Raj State 3rd rank, J. Jaslin Jenisha State 1st rank, S. Jemi Daffodil State 3rd rank, Lingala Shivanandhini District 3rd rank and V. Harini District 3rd rank for the academic year 2014-15

thirteen

Collector honours U.L. Dharani for securing District 3rd rank in Std X for the academic year 2012-13.

fouteen-one

Collector honours, S. Lakshmi Priya for securing District 3rd rank in Std X for the academic year 2012-13.

Grand performance of our children

fourteen

Miss A. Abirami of Std XI has done a ‘fast dance’, organized by the Colours of India-2 “A carnival of dance” at KCT Mahal, Nanganallur Chennai from 12th January 2015 to 17th January 2015 and reached the height of The Guinness World Record – India and Asia Book of Records.

fifteen

Miss.T.Vasundara of Std XI has broken the Ireland record in the “Rain Dance” with 5514 participants held at Saveetha University, Thandalam, Chennai on 2nd December 2017 and reached the height of The Guinness World Record – India and Asia Book of Records.

Sports achievements

adithya

B.Adithya of Std XI has won,
Silver medal – 110m hurdles – Chief Minister Trophy – District level 2017
Gold medal – 400m – RURAL GAMES FEDERATION OF INDIA 2017and qualified for international sports.

6I3A4443

B.K.Vishwa of Std X has won,
Gold medal – 100m, 200m – State level – Dr.MGR centenary competition.
Honoured by Honourable Chief Minister
Gold medal – 100m – State level- Tamil Nadu Athletic Association and represented Tamil Nadu in National level at Gujarat 2017
Gold medal – 100m – State level – KHELO India.
Silver medal – State level – 4 x 100m relay -School Games Federation of India.

6I3A4485

G.Hima Bindhu of Std XII – Gold medalist in Roller skating – School Games Federation of India, State level 2017 and qualified for National level

rotary-olymphic

K.Kathiresh , B.K. Vishwa, K,Joshan Vihins, S. Rupesh Srinivas of Std X have won Silver medal in State level, 4 x 100m relay conducted by Rotary Olympiad at Trichy on September – 2017.

6I3A4469

Gymnastics 
R.Sudhir Kumar of Std XII,has won State level gold medal in pommel horse in 2016 and 2017. He has won a medal and cash award of Rs.75,000 in Chief Minister Trophy.

Zion-Athletic

Zion Athletic state team 2017 – 18

A.Leean-Sreeja

A.Leean Sreeja of Std VIII – Divisional level silver medalist in 80m Hurdles under – 14 and participated in State level [Republic Day Sports] at Trichy in September – 2017.

P.R.Mohammed-Usmaan

Taekwondo
P.R.Mohammed Usmaan of Std VIII, Divisional level Gold medalist and qualified for State level.

6I3A4500

V.Aiswarya of Std XII has won,
Divisional level Gold medal – 100m, 200m –

Participated in state level (Republic Day Sports) at Tirchy on September 2017 –
Participated in National Yuva Cooperative Society Ltd., GAILRAFTAAR season – II –
Honoured by Honourable Chief Minister for winning Gold medals in 100m and 200m in Dr.MGR centenary competition.

Swimming

Swimming
A.Lavanya Sivani of Std XI has won, Divisional level gold medal in 50m Back Stroke and qualified for state level.
A.Abirami of Std XI has won, Divisional level silver medal in 50m Back Stroke and qualified for state level

P.Priya-Dharshini

Table Tennis
P. Priya Dharshini and U. Sarinika of Std XII – Divisional level winners and participated in state level 2017.

G.Madesh

G.Madesh , R.Rithish , S.Chiranjeevie , R.Samraj of Std VIII – Divisional level gold medalists in 4 X 100m relay and participated in state level Republic Day Sports at Trichy on September – 2017. They also have won gold medal in 4 X 100m relay conducted by Rotary Olympaid on September 2017.

6I3A4437

K.Joshan Vihins of Std X is a Divisional level silver medalist in 200m, 100m hurdles and Triple jump and also participated in State level Republic Day Sports at Trichy on September – 2017.

Jai-Jason-Paul

Jai Jason Paul of Std VIII is a Divisional level silver medalist in Discus Throw and participated in State level Republic Day Sports at Trichy on September 2017.

6I3A4476

K.Maghnaim Moses of Std IX is a Divisional level silver medalist in 600m and participated in State level Republic Day Sports – 2016.

6I3A4428

Badminton
A.Anbu Joshna of Std VIII and A.Anbu Jeneta of Std VI are District level winners in doubles and they are the only district winners for the three consecutive years 2015 – 2017. Credit to the sisters and their parents.